18. Februara 2025.

Završili pregovori u Rijadu, na stolu i dosad nezamisliva opcija, Rusi oduševljeni: Nije loše, nije loše…

Nakon što su pregovori u Rijadu završili, neki od ruskih delegata komentarisali su kako je razgovor prošao. Predstavnik ruskog državnog imovinskog fonda, Kiril Dmitrijev, dao je izjavu za rusku državnu televiziju.

– Počeo je vrlo pozitivan, konstruktivan dijalog. Za razliku od Bajdenove administracije, koja nikada nije pokušala čuti ruski stav, ovo je bio vrlo jasan pokušaj da se započne dijalog, razumije rusko stajalište i razgovara o stvarima oko kojih se slažemo – rekao je Dmitriev.

Dodaje kako postoji mnogo stvari u kojima se slažu i da se sada puno bolje razumiju, jer su se bolje upoznali.

Putinov glavni savjetnik za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, rekao je da se radilo o vrlo ozbiljnoj raspravi o svim pitanjima kojih su se htjeli dotaknuti.

– Nije loše, nije loše… Teško je reći približavaju li se Rusija i SAD, ali to je ono o čemu smo razgovarali. Složili smo se da ćemo uzeti u obzir međusobne interese i razvijati bilateralne odnose, budući da su i Moskva i Vašington zainteresovani za to – dodao je Ušakov za rusku televiziju.

Kaže da su se dogovorili da će “poseban tim pregovarača uspostaviti kontakt u pravo vrijeme”.

Kremlj je rekao da je ruski predsjednik Vladimir Putin spreman da razgovara sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim “ako je potrebno”.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima: “Putin je lično rekao da će biti spreman da pregovara sa Zelenskim ako je to potrebno … No, pravni temelj sporazuma zahtijeva raspravu s obzirom na realnost toga da se legitimitet Zelenskog može dovesti u pitanje” dodao je”, ukazujući na činjenicu da je Zelenskom istekao predsednički mandat, a izbori nisu održani zbog ratnog stanja..

Dok traje sastanak šefova diplomatija SAD-a i Rusije, koji su se sastali u Saudijskoj Arabiji radi razgovora sa ciljem okončanja rata Moskve protiv Ukrajine – iz kojeg su Kijev i njegovi evropski partneri isključeni – oglasila se Kina i poručila kako očekuje da će “sve strane” uključene u rat u Ukrajini sjesti zajedno za mirovne pregovore.

“Kina pozdravlja sve napore posvećene miru, uključujući konsenzus o pregovorima dostignutim između Sjedinjenih Država i Rusije”, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Guo Jiakun u redovnom brifingu za novinare. “Istovremeno, Kina očekuje da sve strane pravovremeno ulestvuju u pregovaračkom procesu”, dodao je.

Kina se dugo nastoji pozicionirati kao potencijalni mirovni posrednik u sukobu, promovišući sopstveni, nejasno formulisani predlog za odluku rata.  No, ta njihova nastojanja na Zapadu zasenjena su produbljivanjem veza Pekinga sa Moskvom, prenosi CNN.

Američki think-tank Institut za istraživanje rata (ISW) ocenio je u trenutku američko-ruskih razgovora o Ukrajini kako postoji novi novi ruski pokušaj da se “zabije klin između SAD-a i Europe”.

ISW ističe da su i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i bivši zamjenik ministra spoljnih poslova, a danas ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja, “kategorički odbacili sudelovanje Evrope u budućim mirovnim pregovorima”.
Njih dvojica su, kako prenosi Sky News, takođe su optužili evropske zemlje da su “agresivne” prema Rusiji, a Nebenzja tvrdi da su EU i Velika Britanija “nesposobne” postići bilo kakav sporazum s Rusijom.

ISW podseća da je Rusija ranije optuživala NATO za “zaveru i pripremu za budući rat s Rusijom”, a sada je njihova pažnja usmerena na Europu.

“Ruske optužbe da se evropske zemlje i EU uopšte ponašaju agresivno prema Rusiji su značajna informacijska promena smera i verovatno ukazuju na nove pokušaje Kremlja da zabije klin između SAD-a i Evrope koristeći napetosti evidentne na nedavnoj Minhenskoj bezbedonosnoj konferenciji”, dodaje ISW.


Paralelno sa američko-ruskim razgovorima u Rijadu, američki izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg stigao je u Brisel na razgovore s predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Lajen, a kasnije tokom dana sastaće se i sa predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Koštom. Potom će otputovati u Poljsku, gdje će se sastati i sa poljskim predsjednikom Andrzejem Dudom.

Predsednica Evropske komisije rekla je američkom izaslaniku za Ukrajinu da Evropska unija želi “raditi zajedno sa SAD-om na zaustavljanju krvoprolića i pomoći u osiguravanju pravednog i trajnog mira koji Ukrajina i njen narod sy pravom zaslužuju”, navodi se u saopštenju koje je objavila njena kancelarija.

Von der Lajen je Kelloggu predstavila “evropske planove za povećanje odbrambene proizvodnje i potrošnje, jačajući i evropske i ukrajinske vojne sposobnosti”, prenosi The Guardian.

Ponovno potvrđujući predanost EU-a pravednom i trajnom miru, šefica EK-a je ponovila da svaki dogovor mora poštivati ​​nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, potpomognut snažnim bezbedonsnim garancijama “, stoji u saopštenju.

“Kao što je predsednica jasno rekla: Sada je kritičan trenutak”, dodaje se.

Kiril Dmitriv, šef ruskog suverenog fonda, izvještava novinare koji čekaju ispred sobe u kojoj su se sastali diplomate.

Rekao je da očekuje napredak u ekonomskim pitanjima između SAD i Rusije u roku od tri meseca.

Takođe tvrdi da su američke kompanije izgubile više od 300 milijardi dolara kada su napustili rusko tržište nakon invazije na Ukrajinu, izvestili su ruski državni mediji.

Prije početka pregovora o okončanju rata u Ukrajini, sastali su se američki državni tajnik Marko Rubio i ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov.

Ostali američki zvaničnici koji su prisutni na razgovorima u Rijadu uključuju savetnika za nacionalnu bezbednost Mikea Valtza i izaslanika za Bliski istok Stevea Witkoffa. Sa ruske strane su političke, obaveštajne i privredne osobe na najvišem nivou, uključujući predsedničkog pomoćnika Jurija Ušakova i šefa Državnog imovinskog fonda Kirila Dmitrijeva, koji je igrao ključnu ulogu iza scene u nedavnom sporazumu o oslobađanju američkih zatvorenika, javlja CNN.


Američka i ruska delegacija su zauzele svoja mesta za stolom u Rijadu, no ključna zemlja nije na pregovorima: Ukrajina. Na današnjim pregovorima nisu prisutni ni Volodimir Zelenski, niti bilo koji drugi ukrajinski zvaničnik. 

Iako SAD naglašava da ovo nije početak mirovnih pregovora, oni bi ipak mogli biti na vidiku, piše BBC.

Počeo je istorijski sastanak Rusa i Amerikanaca. Amerikanci poručuju da današnji sastanak nije o pokretanju pregovora, već o utvrđivanju da li je Rusija ozbiljna u vezi sa okončanjem rata u Ukrajini.

Rusija kaže da joj je prioritet započeti normalizaciju odnosa sa SAD-om.

Kiril Dmitrijev, čelnik ruskog državnog investicijskog fonda, takođe je deo ruske delegacije u Rijadu.

Novinarima je uoči pregovora rekao da Moskva vidi američkog predsednika Donalda Trampa i njegov tim kao “rešavače problema”. “Već su rešili niz velikih izazova vrlo brzo, vrlo efikasno i vrlo uspešno”, dodao je Dmitrijev, prenosi Rojters.

Francuski predsednik Emanuel Makron kaže da je razgovarao s američkim predsednikom Donaldom Trampom i s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim kako bi ih izvestio o jučerašnjem okupljanju evropskih lidera u Parizu.

Podsetimo, lideri Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije juče su se sastali na hitnom samitu kako bi razgovarali o Ukrajini. Izveštaji pokazuju da su zemlje bile podeljene oko toga da li Evropa treba da pošalje mirovne snage u Ukrajinu u slučaju da dođe do dogovora o prekidu vatre.

Makron je kasno sinoć na društvenoj mreži X napisao da mirovni sporazum mora biti praćen snažnim i verodostojnim bezbednosnim garantijama za Ukrajince.

Radimo na tome zajedno sa svim Evropljanima, Amerikancima i Ukrajincima. To je ključ, napisao je Makron.

Bela kuća je razgovore Makrona i Trampa opisala kao prijateljske, dok je Zelenski rekao da se slažu da sva bezbednosna garancija za Ukrajinu moraju biti snažna i pouzdana.

Uvereni smo da Evropljani moraju bolje, više i zajedno ulagati u svoju sigurnost i odbranu, kako za danas, tako i za budućnost.

U tu svrhu, Evropljani žele ubrzati sprovođenje vlastite agende za suverenitet, sigurnost i konkurentnost. Nastaviće se rad na osnovu predloga Evropske komisije, kako u podršci Ukrajini, tako i u razvoju i ulaganju u našu odbranu. Ovaj program, definisan 2022. na samitu u Versaju, mora se jednostavno sprovesti. Odluke, akcije, koherentnost. Brzo.

Nastavićemo ove rasprave u narednim danima, napisao je Makron.

Juri Ušakov, savetnik ruskog predsednika Vladimira Putina za spoljnopolitička pitanja, rekao je po dolasku u saudijsku prestonicu Rijad da će razgovori o Ukrajini biti isključivo bilateralni, izvestila je ruska državna novinska agencija RIA.

“Došli smo pregovarati samo sa američkim kolegama. Glavno je započeti stvarnu normalizaciju odnosa između nas i Vašingtona”, rekao je Ušakov, prenosi RIA. “Ovo su bilateralni razgovori, čistо bilateralni. Ne može biti nikakvih trilateralnih razgovora u Rijadu.”

Visoki ruski i američki zvaničnici trebalo bi da se sastanu u utorak u Saudijskoj Arabiji radi razgovora čiji je cilj, prema tvrdnjama Moskve, obnova bilateralnih odnosa, postavljanje temelja za pregovore o Ukrajini i sastanak Vladimira Putina i Donalda Trampa.

Obe strane, međutim, umanjile su značaj očekivanih rezultata u Ukrajini, nakon tri godine gotovo potpunog zamrzavanja njihovih veza zbog rata. Ukrajinci i Evropljani strahuju da će ih Vašington napustiti, koji bi mogao da traži dogovor s Rusijom iza “leđa”, tvrde agencije.

Kremlj će verovatno biti spreman da raspravlja o bezbednosti na evropskom kontinentu u celini, nakon što je prethodno pozvao na povlačenje NATO snaga iz istočne Evrope i invaziju na Ukrajinu video kao odgovor na egzistencijalnu pretnju koju vidi od NATO-a.

Sastanak, s kojeg su isključeni Ukrajinci i Evropljani, dolazi usred diplomatskih previranja izazvanih prošlonedeljnom razgovorom Trampa i Putina, koji je razbio jedinstvo Zapada protiv Moskve.

Evropljani su se u ponedeljak sastali u Parizu kako bi razgovarali o svojoj strategiji, dok je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski stigao u Tursku kako bi se sastao sa svojim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom u utorak i u Saudijskoj Arabiji u sredu. Posebni izaslanik SAD-a za Ukrajinu Keith Kellogg otputovaće u utorak u Poljsku, a potom u Kijev u četvrtak.

Sa američke strane, državni sekretar Marko Rubio boravio je u ponedeljak u Saudijskoj Arabiji gde ga je primio prestolonaslednik Mohammed bin Salman.

Prema rečima portparola ruskog predsednika Dmitrija Peskova, sastanak u Rijadu “takođe će biti posvećen pripremi mogućih pregovora o rešenju ukrajinskog sukoba i organizovanju susreta dvojice predsednika” Putina i Trampa.

Bliski istok takođe bi mogao biti na stolu za razgovore, prema šefu ruske diplomatije, u trenutku kada se Rusi i Amerikanci takmiče u regionu, a Moskva je videla da njeni saveznici Bašar al-Asad u Siriji i Iran trpe neuspehe poslednjih meseci.

Volodimir Zelenski ponovio je u ponedeljak da Ukrajina “neće priznati” nijedan sporazum postignut bez nje i izrazio žaljenje što nije bio unapred obavešten o razgovorima u Rijadu.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare